LABIOPLASTYKA
LABIOPLASTYKA
Plastyka warg sromowych większych
Labioplastyka to operacja plastyczna warg sromowych mniejszych, która pozwala raz na zawsze poprawić komfort życia codziennego i psychicznego kobiet. Wygląd narządów intymnych nie musi już być tematem tabu. Żyjemy w czasach, w których kobiety znają swoje potrzeby i nie boją się o nich mówić, a medycyna wychodzi im naprzeciw. Wargi sromowe pełnią bardzo ważną funkcję ochronną pochwy, zabezpieczając ją przed wnikaniem drobnoustrojów. Nie ma jednego wzorca,jak powinny wyglądać. Mogą mieć różne wielkości, kolor i kształt, jednak nie powinny powodować dyskomfortu fizycznego i psychicznego. Przerost warg sromowych mniejszych może być spowodowany wieloma czynnikami np. porodem, cechami genetycznymi, zaburzeniami hormonalnymi,starzeniem się organizmu. Problem z przerostem warg sromowych przeszkadza w życiu codziennym kobiet, ponieważ może powodować ból podczas siedzenia, spacerowania, jazdy na rowerze itp. Bardzo często wiąże się to także z nieprzyjemnym i bolesnym stosunkiem seksualnym, a nawet blokadą psychiczną przed zbliżeniem. Dzięki labioplastyce kobiety nie muszą zmagać się z bólem, mogą odzyskać pewność siebie, poczuć się swobodnie i komfortowo.
Labioplastyka to zabieg z zakresu ginekologii estetycznej, który polega na zmianie wielkości lub kształtu warg sromowych. Po wycięciu przerostu konieczne jest założenie pojedynczych i wchłanialnych szwów po stronach korygowanych warg. Redukcję warg sromowych można wykonać dzięki zabiegowi operacyjnemu labioplastyki lub laserowej korekcji.
Wskazaniem do przeprowadzenia labioplastyki są przerośnięte, asymetryczne czy też zdeformowane wargi sromowe (często w wyniku porodów, fizjologicznego procesu starzenia się lub uwarunkowań genetycznych), które wpływają na znaczne obniżenie komfortu podczas codziennych aktywności oraz współżycia. Zabieg labioplastyki polecany jest wszystkim kobietom, które nie są w pełni usatysfakcjonowane wyglądem swoich narządów płciowych.
Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Czas zabiegu zależy od zakresu wykonywanego zabiegu, obranej techniki oraz budowy anatomicznej pacjentki i waha się w granicach 60-90 minut. Metodę indywidualnie dobiera lekarz w zależności od rodzaju i nasilenia problemu. Po zabiegu można powrócić do codziennych zajęć, a do pełnej aktywności po około 4-6 tygodniach.
Przed zabiegiem zostanie przeprowadzony wywiad lekarski. Należy wykonać badania laboratoryjne: grupa krwi, morfologia krwi, APTT, antygen Hbs, przeciwciała antyHcV, jonogram oraz badanie EKG. Badania laboratoryjne:
Zabieg w znieczuleniu ogólnym:
Należy zaprzestać zażywania leków, które mogą zwiększyć krwawienie: aspiryny, ibuprofenu, diklofenaku oraz innych leków NLZP (niesteroidowe leki przeciwzapalne),kwasów OMEGA-3, wit. E. Należy zaprzestać spożywania alkoholu na co najmniej dwa dni przed zabiegiem (BEZWZGLĘDNIE) Wszystkie zalecenia zostaną indywidualnie omówione z pacjentem przed zabiegiem.
Pacjent zgłasza się do placówki w dniu zabiegu i opuszcza klinikę z osobą towarzyszącą, tego samego dnia w godzinach wieczornych. Zazwyczaj zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym u osób dorosłych. Lekarz decyduje o wyborze odpowiedniej metody.