Laser frakcyjny CO2
Laser frakcyjny CO2
Inwazyjna i kompleksowa odnowa skóry
Laser frakcyjny CO2, to nowoczesna technologia, która umożliwia kompleksową odnowę skóry. Jego działanie jest dwutorowe – powoduje głębokie złuszczanie naskórka z punktowym uszkodzeniem warstwy brodawkowej skóry oraz podgrzanie jej głębokich warstw. Jest to inwazyjny zabieg, który przynosi spektakularne efekty. Jeden zabieg laserem frakcyjnym CO2 obejmuje ok. 20 – 25% powierzchni skóry.
Światło lasera frakcyjnego CO2 wnika w głąb skóry i jest pochłaniane przez zawartą w komórkach wodę. Dochodzi do błyskawicznego podgrzania wody w tkance, a potem jej odparowania, czyli ablacji. Lasery CO2 pozwalają na kontrolowane usunięcie (waporyzację) naskórka i uszkodzenie warstwy brodawkowej skóry. Wskutek takiej ingerencji włókna kolagenowe ulegają przebudowaniu, tak że odtworzona zostaje ich rola „stelażu” skóry. Skóra podlega stymulacji i rozpoczyna samodzielnie syntetyzować młody kolagen. Działanie lasera na głębokie warstwy skóry powoduje dość duże uszkodzenie miejscowe oraz przegrzanie tkanek, co skutkuje wyłączeniem pacjenta na kilka dni z czynnego życia społecznego i zawodowego. Białkami, które ulegają przebudowie pod wpływem laserów frakcyjnych są włókna kolagenowe, które pełnią rolę „stelażu” skóry. Wraz z wiekiem nasze włókna kolagenowe ulegają niszczeniu, dlatego tak ważna jest ich stymulacja. Duża ilość młodych włókien kolagenowych gwarantuje skórze młody wygląd.
Pierwsze efekty widać po zagojeniu się skóry, czyli po około siedmiu dniach. Cały proces przebudowy skóry trwa kilka miesięcy ( nawet do 6 miesięcy) i dopiero po takim czasie warto ocenić efekt końcowy. Najlepsze efekty możemy dostrzec po wykonaniu zaleconej serii zabiegów.
Decydując się na zabieg należy pamiętać , aby skóra nie była opalona. Na 10 dni przed zabiegiem nie wolno stosować kremów z retinolem, ani nie należy zażywać leków i ziół światłouczulających (nagietek, dziurawiec). Przez 10 dni przed zabiegiem należy pić duże ilości wody.
Przed zabiegiem przeprowadzona jest konsultacja z lekarzem medycyny estetycznej, który szczegółowo omówi przebieg zabiegu oraz przeprowadzi wywiad z pacjentem. Lekarz znieczula obszar zabiegowy, ustawia parametry dostosowując je do danego pacjenta i wykonywanego zabiegu na danym obszarze .
Bezpośrednio po zabiegu pacjent może odczuwać dyskomfort (uczucie pieczenia, rozpalenia skóry). Przez okres 2-3 dni występuje przemijający lekki rumień i obrzęk. Często pojawiają się niewielkie strupki jak również powierzchowne złuszczanie naskórka, które ustępuje w ciągu kilku dni. Jest to związane z procesem usuwania uszkodzonych tkanek i odnową naskórka. Niezwykle istotna jest fotoprotekcja. Zalecane jest stosowanie kremów ochronnych z wysokim filtrem SPF 50+ przez co najmniej 30 dni po zabiegu. Przez 7 dni po zabiegu należy unikać alkoholu, sauny, basenów i gorących kąpieli. Pozostałe zalecenia ustala lekarz po wykonanym zabiegu.