OTOPLASTYKA – PLASTYKA USZU

OTOPLASTYKA – PLASTYKA USZU

Zabieg chirurgiczny,który potrafi zmienić jakość życia

POŻEGNAJ KOMPLEKSY
Z OTOPLASTYKĄ

Otoplastyka czyli korekcja uszu to zabieg chirurgiczny, który potrafi zmienić jakość życia. Celem zabiegu jest poprawienie wyglądu poprzez właściwe ustawienie małżowiny usznej oraz plastykę elementów chrząstki lub płatka. Historia zabiegów z zakresu korekcji ucha sięga już połowy XIX wieku i obecnie cały czas udoskonala się techniki pozwalające osiągnąć wspaniały efekt przy zachowaniu wysokiego bezpieczeństwa dla pacjenta. Odstające uszy to często spotykana przypadłość ściśle związana z genetyką. Małżowina uszna kształtuje się mniej więcej od 3 do 6 miesiąca życia płodowego człowieka. Wszystkie zaburzenia w tym okresie wpływają na późniejszy wygląd naszych uszu. Zewnętrzna część ucha, czyli małżowina uszna zbudowana jest z tkanek miękkich i chrząstki. To właśnie ułożenie chrząstek odpowiada za stopień przylegania ucha do głowy.

otoplastyka

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Na czym polega zabieg otoplastyki?

Operacja plastyczna uszu polega na przemodelowaniu chrząstki małżowiny. Wycina się nadmiar skóry i modeluje chrząstkę (czasami usuwa się jej fragment). Dzięki temu możliwe jest odtworzenie prawidłowej budowy anatomicznej. Następnie na tylną powierzchnię małżowiny zakładane są szwy. Umieszcza się je w takim miejscu, aby blizny pooperacyjne były całkowicie niewidoczne. Korekta uszu to zabieg, który przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym( inne możliwości w przypadku dzieci ). Zabieg jest stosunkowo krótki i nie wymaga hospitalizacji. Pacjent opuszcza placówkę w dniu zabiegu.

W jakim wieku można wykonać zabieg korekty uszu?

Maksymalny wzrost małżowiny usznej następuje w 5 roku życia, dlatego w przypadku dzieci zabieg można wykonać dopiero od 6-7 roku życia . Małżowiny w tym wieku są już w pełni wykształcone i zabieg nie wpływa na dalszy rozwój. U dorosłych zabieg można wykonać w każdym czasie.

Kiedy widoczne są efekty?

Efekt korekty uszu widoczny jest od razu po zabiegu i utrzymuje się do końca życia. Na efekt plastyki uszu w szczególności mogą wpływać takie czynniki jak wiek, stan zdrowia, tryb życia pacjenta oraz stosowanie się do zaleceń pozabiegowych. Możliwe do osiągnięcia efekty w indywidualnych przypadkach omawiane są podczas wizyty w gabinecie specjalisty.

Jak przygotować się do zabiegu?

Przed zabiegiem zostanie przeprowadzony wywiad lekarski. Należy wykonać badania laboratoryjne: grupa i morfologia krwi, APTT, antygen Hbs, przeciwciała antyHcV, jonogram, Zaprzestanie zażywania leków, które mogą zwiększyć krwawienie: aspiryny, ibuprofenu, diklofenaku oraz innych leków NLZP (niesteroidowe leki przeciwzapalne),kwasów OMEGA-3, wit. E. Wszystkie zalecenia zostaną indywidualnie omówione z pacjentem przed zabiegiem.

Jak wygląda przebieg zabiegu?

Pacjent zgłasza się do placówki w dniu zabiegu i opuszcza klinikę, z osobą towarzyszącą, tego samego dnia w godzinach wieczornych. Rodzaj znieczulenia zależy od konkretnej sytuacji. Zazwyczaj zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym u osób dorosłych, a w znieczuleniu ogólnym u dzieci. Lekarz decyduje o wyborze odpowiedniej metody.

ZALECENIA POZABIEGOWE

  • Rekonwalescencja po zabiegu trwa około 5 tygodni.

  • Po 10 dniach należy zgłosić się do kliniki w celu usunięcia szwów.

  • Od dnia wykonania zabiegu przez pierwsze 2 tygodnie należy nosić opaskę elastyczną w ciągu dnia i w nocy,a przez kolejne 3 tygodnie tylko na noc.

EFEKTY

  • Poprawa wyglądu i komfortu psychicznego

  • Wymodelowanie małżowiny usznej

  • Niewidoczna blizna za uchem

  • Trwały efekt

PRZECIWWSKAZANIA

  • Ciąża i okres karmienia piersią

  • Aktywne stany zapalne skóry

  • Infekcje bakteryjne i wirusowe

  • Deformacje chrząstki uniemożliwiające zabieg