USUWANIE PRZEBARWIEŃ
USUWANIE PRZEBARWIEŃ
Pozbądź się przebarwień skórnych, problemu z którym boryka się wiele kobiet.
Przebarwienia to zaburzenia barwnikowe wywołane przez naturalny barwnik skóry, melaninę, w komórkach naskórka. Przybierają różne formy i barwy,najczęściej są brązowe lub brązowo-beżowe. Możemy je podzielić ze względu na głębokość na przebarwienia naskórkowe(płytkie),naskórkowo- skórne(mieszane) i skórne(najtrudniejsze do usunięcia). Ze względu na rodzaj wyróżniamy m.in: melasmę ( ostuda),plamy soczewicowate, plamy miejscowe ( np. znamiona),przebarwienia o podłożu genetycznym, hormonalnym, przebarwienia starcze czy zmiany barwnikowe spowodowane stanami zapalnymi skóry.
Przebarwienia, czyli ciemniejsze plamy na skórze powstają, gdy nieprawidłowo działają melanocyty, komórki wytwarzające melaninę – barwnik skóry. Czasem jest ich w niektórych miejscach za dużo, a czasem są zbyt aktywne i produkują za dużo barwnika. Przebarwienia pojawiają się zazwyczaj w miejscach najczęściej wystawianych na słońce, czyli na twarzy, dłoniach, dekolcie, przedramionach i ramionach. Ultrafiolet ma więc w ich powstawaniu niebagatelny udział. Melanina to pigment, który nadaje charakterystyczny kolor skóry, włosów oraz oczu każdego człowieka. Pod wpływem promieniowania UV jej ilość w skórze tymczasowo się zwiększa wywołując efekt opalenizny. Zaburzenia syntezy lub umiejscowienia się melaniny skutkują powstawaniem przebarwień.
Istnieje wiele przyczyn powstawania przebarwień. Najczęściej jest to zbyt długie i/lub zbyt częste przebywanie na słońcu. Zaburzenia pigmentacyjne w 90 % dotyczą kobiet i najczęściej mają podłoże hormonalne. Zwykle pojawiają się w trakcie ciąży, menopauzy oraz w wyniku stosowania antykoncepcji lub leków hormonalnych(leki hormonalne, w tym antykoncepcja zwiększają naszą wrażliwość na słońce). Przebarwienia mogą również występować na skutek nadczynności tarczycy, zapalenia przydatków, chorób wątroby, zaburzeń miesiączkowania oraz na skutek działania substancji fotouczulających. Hormony mają wpływ na regulację procesu melanogenezy i rozmieszczenia barwnika w skórze. Powstawanie przebarwień jest także często uwarunkowane genetycznie. Zmiany barwnikowe są spowodowane również stanami zapalnymi skóry i długotrwałą ekspozycją na słońcu. Promienie UV przechodzą przez naskórek i pobudzają komórki barwnikowe skóry. Praca niektórych z nich zostaje zaburzona i dochodzi do nadprodukcji melaniny.
Najlepsza terapia na pozbycie się przebarwień to działanie wielokierunkowe. Metod leczenia przebarwień jest wiele i powinny być dobieranie indywidualnie do każdego pacjenta. W Dr Winczakiewicz-Medycyna Estetyczna stosujemy kilka metod usuwania przebarwień:
Na powstawanie i intensywność przebarwień wpływ ma przede wszystkim promieniowanie słoneczne,podstawą profilaktyki jest więc OCHRONA PRZECIWSŁONECZNA. Polega ona na stosowaniu kosmetyków chroniących skórę przed promieniowaniem UVA i UVB z filtrem SPF 30 lub 50(filtr powinien być reaplikowany co 2-3h).Należy unikać promieni słonecznych w godzinach 10.00- 15.00,kiedy promieniowanie słoneczne jest najsilniejsze. Dodatkowo w pielęgnacji warto uwzględnić stosowanie witaminy C i kwasu ferulowego. Substancje aktywne, które hamują powstawanie przebarwień to arbutryna, kwas azelainowy i kojowy. Powyższe składniki stanowią tarczę ochronną skóry przed uszkodzeniami słonecznymi.
Zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania. Skóra nie może być opalona(dotyczy także stosowania samoopalaczy),nie wolno przyjmować ziół fotouczulających (co najmniej miesiąc przed zabiegiem) takich jak: dziurawiec, skrzyp polny, rumianek, szałwia).
Przed zabiegiem przeprowadzona jest konsultacja z wykwalifikowanym personelem medycznym, który szczegółowo omówi możliwości zabiegowe.