SKLEROTERAPIA

SKLEROTERAPIA

Zamykanie naczyń na nogach

PIĘKNE NOGI
DZIĘKI SKLEROTERAPII

Problem z tzw. pajączkami na nogach dotyczy dużej grupy pacjentów i stanowi często problem kosmetyczny. Zabieg skleroterapii umożliwia zamknięcie drobnych naczyń i przywrócenie gładkich nóg o jednolitym kolorze.

Skleroterapia w Toruniu

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Co to jest skleroterapia?

Skleroterapia potocznie nazywana ,,ostrzykiwaniem żył” jest zabiegiem polegającym na podaniu do światła naczyń substancji, która powoduje ich zamknięcie. Specjalna pianka wstrzykiwana jest przy pomocy cienkiej igły, pozostawiając obszar zabiegowy bez nacięć i blizn. Proces zamykania naczynia nie następuje od razu, a trwa około 3-4 tygodnie, następnie przez kilka tygodni naczynie się wchłania. Zastosowanie skleroterapii piankowej pozwala osiągnąć świetne efekty estetyczne przy likwidacji pajączków i żył siatkowatych. Zaraz po zabiegu wskazane jest założenie specjalnych pończoch uciskowych, następnie zalecany jest spacer ok 30 min. Do zabiegu kwalifikuje lekarz wykonując USG Doppler kończyn dolnych. Skleroterapia może być wykonywana u pacjentów bez niewydolności żylnej, która powinna być leczona chirurgicznie, dlatego terapia musi rozpocząć się od wizyty naczyniowej i badania USG układu żylnego.

Ile zabiegów skleroterapii należy wykonać?

Ilość zabiegów zależy od ilość i gęstości zmian naczyniowych na nogach. Dla zachowania bezpieczeństwa podczas jednego zabiegu może zostać podana tylko określona dawka leku. W zależności od indywidualnego przypadku, pełna terapia obejmuje wykonanie 3-5 sesji skleroterapii w odstępie 3-4 tygodni, a uzyskane efekty są trwałe.

Jak wygląda przygotowanie do zabiegu?

Przed zabiegiem skleroterapii należy wykonać badanie USG Doppler żył u chirurga naczyniowego w Prywatnym Centrum Chirurgii. Jeśli nie wystąpią przeciwwskazania lekarz zakwalifikuje pacjenta na zabieg skleroterapii. Zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania.

Jak wygląda przebieg zabiegu?

Przed zabiegiem pacjent zostanie poinformowany o procedurze zabiegowej oraz zostanie przeprowadzony wywiad.

ZALECENIA POZABIEGOWE

Po wykonanym zabiegu skleroterapii pacjent powinien chodzić przez 20-30 minut na terenie placówki medycznej. Tego dnia zalecane są również dłuższe spacery. Bezpośrednio po skleroterapii zaleca się stosowanie pończoch uciskowych z drugą klasą ucisku. Pończocha zakładana jest od razu po zabiegu i nie powinna być ściągana przez dwie doby (nawet podczas snu). W kolejnych dobach pończochę należy nosić w ciągu dnia przez okres od 2 do 4 tygodni. Przeciwwskazane jest siedzenie oraz leżenie po zabiegu przez kilka godzin. Przez kilka dni po zamknięciu naczyń żylnych należy zrezygnować z długich podróży samochodem lub samolotem oraz intensywnego wysiłku fizycznego. Przez okres około dwóch tygodni należy zrezygnować z basenu,sauny i masaży. Nie zaleca się opalania i korzystania z solarium. Widoczne zaczerwienienia i krwiaki należy zaakceptować. Można jedynie stosować preparaty przyśpieszające ich wchłanianie. Wizyta kontrolna zalecana jest w ciągu 7-14 dni od wykonania zabiegu.

* Możliwe jest wykonanie zabiegu bez założenia pończochy lub opatrunku uciskowego, szczególnie w okresie letnim, jednak terapia z uciskiem zwiększa efektywność zabiegu.

EFEKTY

  • Widoczne na skórze naczynia ulegają rozpuszczeniu i wchłonięciu

  • Uzyskanie gładkiej skóry w miejscu ostrzyknięcia

  • Estetyka kończyn dolnych

PRZECIWWSKAZANIA

  • Ciąża i okres karmienia piersią

  • Powierzchowne lub głębokie zakrzepice naczyń żylnych

  • Alergia na składniki preparatu

  • Ciężka choroba układowa

  • Przewlekłe obrzęki nóg

  • Miejscowe lub ogólne infekcje

  • Unieruchomienie