Toksyna botulinowa (Botox) – wygładzanie zmarszczek

Niezawodny sposób wygładzania zmarszczek mimicznych.
Jedyna metoda, która hamuje samą przyczynę ich powstawania.

Czas trwania

ok. 30 minut
trwania zabiegu

Obszar zabiegowy

twarz, żuchwa, dłonie,
pachy, stopy

Kontakt

Umów się lub zadzwoń:
56 66 00 907 / 784 105 560

Podstawowe informacje

Przygotowanie zabiegu:
Zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania. Przez 10 dni poprzedzających zabieg nie należy stosować leków, które zaburzają krzepnięcie krwi (np. aspiryna, polopiryna, acard, polocard).

Przebieg zabiegu:
Przed zabiegiem przeprowadzona jest konsultacja z lekarzem medycyny estetycznej,który szczegółowo omówi przebieg zabiegu oraz przeprowadzi wywiad z pacjentem. Zabieg nie wymaga znieczulenia,jednakże w przypadku dużej ilości nakłuć lub niskiego progu bólowego pacjenta możliwe jest zastosowanie kremu znieczulającego.

Zalecenia pozabiegowe:
Pacjent może od razu wrócić do codziennych czynności. Mogą pojawić się obrzęki, zasinienie, zaczerwienienie skóry, uczucie ,,ciężkości” w miejscu podania preparatu. Przez pierwsze 3 doby należy unikać dotykania i masowania obszarów pozabiegowych, pochylania się, skakania, spożywania alkoholu, opalania się, nadmiernego wysiłku fizycznego, wizyt w saunie i na basenie oraz gorących kąpieli. Zaleca się spanie na wznak w pierwszej dobie. Pierwsze efekty można zobaczyć już po 2 – 3 dniach od momentu podania, natomiast pełny efekt terapeutyczny jest widoczny po 7 – 14 dniach. Efekty działania toksyny botulinowej są odwracalne i przemijające. W zależności od indywidualnych cech organizmu trwają od 3 do 7 miesięcy.

Toksyna botulinowa

Co to jest botox?

Toksyna botulinowa (botox) jest wytwarzana przez gram dodatnie beztlenowe bakterie, nazywane pałeczkami jadu kiełbasianego. Wyodrębniono 7 typów toksyny botulinowej, które nazwano kolejnymi literami alfabetu. W medycynie estetycznej wykorzystuje się tylko typ A.

Toksyna botulinowa typu A występuje:

Toksyny botulinowe typu A są zarejestrowane jako środki do leczenia zmarszczek mimicznych twarzy, a badania naukowe uznały je za bezpieczne w dawkach stosowanych w medycynie estetycznej.

Toksyna botulinowa typu A występuje jako:

 • Onabotulina (produkt: Botox,Vistabel)
 • Abotulina (produkt: Azzalure)
 • Incobotulina (produkt: Bocuture)

Toksyna botulinowa  to niezawodny sposób wygładzania zmarszczek mimicznych. Jest to jedyna metoda, która hamuje samą przyczynę ich powstawania. Botox powoduje czasowe zablokowanie przewodnictwa mięśniowo – nerwowego. Zatrzymuje impuls nerwowy tak, by nie dotarł on do mięśnia i nie powodował jego kurczenia. Ostrzyknięty mięsień ,,odpoczywa’’, czego rezultatem jest wygładzenie niepożądanej zmarszczki.

W jakim wieku można stosować botox?

Wyznacznikiem kwalifikowania pacjentów do zabiegu nie jest wiek, a obecność zmarszczek mimicznych.U młodszych pacjentów botox ma działanie przede wszystkim profilaktyczne i zapobiega utrwaleniu się zmarszczek, zaś u starszych osób to przede wszystkim leczenie już powstałej zmarszczki.

Warto pamiętać, że na skórze na której mamy utrwalone zmarszczki ich likwidacja jest dużo trudniejsza. Jeśli problem zostanie zatrzymany w odpowiednim momencie to efekty botoksu będą znakomite, a skóra w okolicy w znacznie lepszym stanie.

Jakie zabiegi można wykonać przy użyciu botoxu?

Użycie toksyny botulinowej (nazywanej botoksem) w medycynie datuje się na początki lat 70-tych, kiedy to  dr Alan Scott poszukiwał nieoperacyjnych metod leczenia zeza. Estetyczne działanie toksyny botulinowej zauważono po raz pierwszy podczas leczenia kurczu powiek. Okazało się, że skutkiem ubocznym jest wygładzenie zmarszczek mimicznych danej okolicy. Od tego czasu nastąpił rozwój zabiegów estetycznych z użyciem botoksu.

Obecnie w medycynie estetycznej botoks najczęściej stosowany jest do spłycania bruzd poprzecznych i pionowych w górnej części twarzy. Świetnie radzi sobie z często spotykaną tzw. “lwią zmarszczką“, “kurzymi łapkami“, czy poziomymi liniami na czole.

Toksynę botulinową stosuje się także na nadpotliwość oraz bruksizm.

W przypadku nadpotliwości zabieg najczęściej dotyczy okolicy pach, dłoni, stóp lub twarzy. Polega na kilku lub kilkunastu iniekcjach śródskórnych botoksu w rejony ciała o nadmiernej potliwości. Substancja blokuje nerwy zaopatrujące gruczoły potowe i hamuje nadmierne wydzielanie potu.

W przypadku bruksizmu dzięki zastosowaniu botoxu ustępuje napięcie mięśniowe mięśnia żwacza.

Czy zabieg jest bezpieczny?

Toksyny botulinowe typu A są zarejestrowane jako środki do leczenia zmarszczek mimicznych twarzy, a badania naukowe uznały je za bezpieczne w dawkach stosowanych w medycynie estetycznej. Zabieg wymaga precyzji i jest bezpieczny, jeśli wykonywany jest przez doświadczonego lekarza medycyny estetycznej.

Kiedy pojawi się efekt i jak długo się utrzymuje?

Efekty działania toksyny botulinowej są odwracalne i przemijające, w zależności od indywidualnych cech organizmu trwają od 3 do 7 miesięcy. Po tym okresie mimika twarzy stopniowo powraca i można powtórzyć zabieg. Toksyna botulinowa działa jedynie w obrębie mięśni do których została podana, podczas gdy pozostałe mięśnie funkcjonują prawidłowo. Dzięki temu zabieg nie zmienia wyrazu twarzy tylko ją odmładza, wygładzając zmarszczki. Prawidłowo podany botox nie powoduje efektu ,,nieruchomej maski”.

Jak postępować po zabiegu z botoksem?

Pacjent może od razu wrócić do codziennych czynności. Mogą pojawić się delikaty obrzęki, zasinienie, zaczerwienienie skóry, uczucie „ciężkości” w miejscu podania preparatu. Przez pierwsze 3 doby należy unikać dotykania i masowania obszarów pozabiegowych, pochylania się, skakania, spożywania alkoholu, opalania się, nadmiernego wysiłku fizycznego, wizyt w saunie i na basenie oraz gorących kąpieli. Zaleca się spanie na wznak w pierwszej dobie.

Jak przygotować się do zabiegu

Zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania. Przez 10 dni poprzedzających zabieg nie należy stosować leków, które zaburzają krzepnięcie krwi (np. aspiryna, polopiryna, acard, polocard). Zabieg nie wymaga znieczulenia, jednakże w przypadku dużej ilości nakłuć lub niskiego progu bólowego pacjenta możliwe jest zastosowanie kremu znieczulającego.

Wskazania/Efekty

 • Wygładzenie zmarszczek mimicznych twarzy
 • wygładzenie lwiej zmarszczki
 • wygładzenie ,,kurzych łapek’’
 • wygładzenie bruzd poprzecznych czoła
 • wygładzenie zmarszczek wokół ust i powiek
 • zmniejszenie nadpotliwości
 • relaksacja mięśni żwaczy

Przeciwwskazania

 • ciąża i okres karmienia piersią
 • choroby płytki nerwowo-mięśniowej (Myasthenia Gravis,zespół Lamberta Eatona)
 • alergia na albuminę ludzką
 • alergia na toksynę botulinową typu A
 • przyjmowanie antybiotyków aminoglikozydowych

Cennik

Toksyna botulinowa500 zł1 500 zł

Umów wizytę

Adres

Dr Winczakiewicz
Medycyna Estetyczna S.C. 
ul. Kołłątaja 10A,
87-100 Toruń

Kontakt

Informacje

Nasza oferta
Polityka prywatności
RODO
Znajdź nas na mapie

Na skróty

Wypełniacze
Nici liftingujące
Endermologia
Skleroterapia
Liposukcja