TOKSYNA BOTULINOWA

TOKSYNA BOTULINOWA

Skuteczny sposób wygładzania zmarszczek mimicznych

ZATRZYMAJ CZAS
Z TOKSYNĄ BOTULINOWĄ

Użycie toksyny botulinowej (nazywanej botoksem) w medycynie datuje się na początki lat 70-tych, kiedy to dr Alan Scott poszukiwał nieoperacyjnych metod leczenia zeza. Estetyczne działanie toksyny botulinowej zauważono po raz pierwszy podczas leczenia kurczu powiek. Okazało się, że skutkiem ubocznym jest wygładzenie zmarszczek mimicznych danej okolicy. Od tego czasu nastąpił rozwój zabiegów estetycznych z użyciem toksyny botulinowej.

Toksyna botulinowa w Toruniu

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Co to jest toksyna botulinowa?

Toksyna botulinowa (botoks) jest wytwarzana przez gram dodatnie beztlenowe bakterie, nazywane pałeczkami jadu kiełbasianego. Wyodrębniono 7 typów toksyny botulinowej, które nazwano kolejnymi literami alfabetu. W medycynie estetycznej wykorzystuje się tylko typ A. Toksyna botulinowa typu A występuje jako:

  • Onabotulina
  • Abotulina
  • Incobotulina

Toksyna botulinowa to niezawodny sposób wygładzania zmarszczek mimicznych. Jest to jedyna metoda, która hamuje samą przyczynę ich powstawania. Botoks powoduje czasowe zablokowanie przewodnictwa mięśniowo – nerwowego. Zatrzymuje impuls nerwowy tak, by nie dotarł on do mięśnia i nie powodował jego kurczenia. Ostrzyknięty mięsień ,,odpoczywa’’, czego rezultatem jest wygładzenie niepożądanej zmarszczki.

W jakim wieku można stosować botoks?

Wyznacznikiem kwalifikowania pacjentów do zabiegu nie jest wiek, a obecność zmarszczek mimicznych. U młodszych pacjentów botoks ma działanie przede wszystkim profilaktyczne i zapobiega utrwaleniu się zmarszczek, zaś u starszych osób to przede wszystkim leczenie już powstałej zmarszczki. Warto pamiętać, że na skórze na której mamy utrwalone zmarszczki ich likwidacja jest dużo trudniejsza. Jeśli problem zostanie zatrzymany w odpowiednim momencie, skóra w okolicy na dłużej zostanie w znacznie lepszym stanie.

Jakie zabiegi można wykonać przy użyciu toksyny botulinowej?

Obecnie w medycynie estetycznej botoks najczęściej stosowany jest do spłycania bruzd poprzecznych i pionowych w górnej części twarzy. Świetnie radzi sobie z często spotykaną tzw. ,,lwią zmarszczką” , ,,kurzymi łapkami”, czy poziomymi liniami na czole. Toksynę botulinową stosuje się także na nadpotliwość oraz bruksizm. W przypadku nadpotliwości zabieg najczęściej dotyczy okolicy pach, dłoni, stóp lub twarzy. Polega na kilku lub kilkunastu iniekcjach śródskórnych botoksu w rejony ciała o nadmiernej potliwości. Substancja blokuje nerwy zaopatrujące gruczoły potowe i hamuje nadmierne wydzielanie potu. W przypadku bruksizmu dzięki zastosowaniu botoksu ustępuje napięcie mięśniowe mięśnia żwacza.

Czy zabieg jest bezpieczny?

Toksyny botulinowe typu A są zarejestrowane jako środki do leczenia zmarszczek mimicznych twarzy, a badania naukowe uznały je za bezpieczne w dawkach stosowanych w medycynie estetycznej. Zabieg wymaga precyzji i jest bezpieczny jeśli wykonywany jest przez doświadczonego lekarza medycyny estetycznej.

Kiedy pojawi się efekt i jak długo się utrzymuje?

Efekty działania toksyny botulinowej są odwracalne i przemijające, w zależności od indywidualnych cech organizmu trwają od 3 do 5 miesięcy. Po tym okresie mimika twarzy stopniowo powraca i można powtórzyć zabieg. Toksyna botulinowa działa jedynie w obrębie mięśni do których została podana, podczas gdy pozostałe mięśnie funkcjonują prawidłowo. Dzięki temu zabieg nie zmienia wyrazu twarzy tylko ją odmładza, wygładzając zmarszczki.

Jak postępować po zabiegu z botoksem?

Pacjent może od razu wrócić do codziennych czynności. Mogą pojawić się delikatne obrzęki, zasinienie, zaczerwienienie skóry, uczucie ,,ciężkości” w miejscu podania preparatu. Przez pierwsze 3 doby należy unikać dotykania i masowania obszarów pozabiegowych, pochylania się, skakania, spożywania alkoholu, opalania się, nadmiernego wysiłku fizycznego, wizyt w saunie i na basenie oraz gorących kąpieli. Zaleca się spanie na wznak w pierwszej dobie.

Jak przygotować się do zabiegu?

Zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania. Przez 10 dni poprzedzających zabieg nie należy stosować leków, które zaburzają krzepnięcie krwi (np. aspiryna, polopiryna, acard, polocard) Zabieg nie wymaga znieczulenia, jednakże w przypadku dużej ilości nakłuć lub niskiego progu bólowego pacjenta możliwe jest zastosowanie kremu znieczulającego.

EFEKTY

  • Wygładzenie zmarszczek mimicznych twarzy

  • wygładzenie lwiej zmarszczki

  • wygładzenie ,,kurzych łapek’’

  • wygładzenie bruzd poprzecznych czoła

  • wygładzenie zmarszczek wokół ust i powiek

  • Zmniejszenie nadpotliwości

  • relaksacja mięśni żwaczy

PRZECIWWSKAZANIA

  • ciąża i okres karmienia piersią,

  • aktywna opryszczka

  • choroby płytki nerwowo-mięśniowej (Myasthenia Gravis,zespół Lamberta Eatona),

  • alergia na albuminę ludzką,

  • alergia na toksynę botulinową typu A,

  • przyjmowanie antybiotyków aminoglikozydowych.