KOLAGEN
KOLAGEN
Naturalna podstawa budowy skóry właściwej
Kolagen to bardzo ważne białko strukturalne, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Tworzy włókna kolagenowe odporne na rozciąganie, które są niezwykle ważnym budulcem naszej skóry. Kolagen to najważniejsze włókno podporowe skóry, które sprawia, że jest ona gładka, napięta i odpowiednio nawilżona. Można porównać go do rusztowania. U młodych osób taka podpora jest trwała i mocna, jednak wraz z upływem czasu staje się coraz słabsza i mniej stabilna. Dzieje się tak dlatego, że z wiekiem zaczyna go ubywać. Tak delikatna, pozbawiona sprężystości i gęstości skóra łatwo ulega “sile grawitacji” w wyniku czego powieki opadają, a owal twarzy zniekształca się poprzez pojawienie się “chomików” i “obwisłych” podbródków.
Kolagen stanowi strukturalną podstawę budowy skóry właściwej. Jest to białko fibrylarne, wytwarzane przez komórki skóry zwane fibroblastami.W organizmie występuje około 28 różnych rodzajów kolagenu.Podstawę stanowią 3 rodzaje kolagenu: Kolagen typu I – najbardziej powszechnie występujący rodzaj kolagenu w naszym organizmie(90%). Główny składnik kości i materiał budulcowy skóry.TROPOKOLAGEN TYPU I jest podstawowym składnikiem kolagenu występującego w organizmie. Kolagen typu II – występuje w chrząstkach stawowych. Kolagen typu III – występuje w tkance tworzącej się z fibroblastów, bierze udział w zabliźnianiu ran. Około 40% całego kolagenu organizmu człowieka znajduje się w skórze, gdzie stanowi on blisko 70% masy wszystkich białek.W medycynie estetycznej istnieje nowej generacji biomateriał do rekonstrukcji i odbudowy skóry,czyli oczyszczony kolagen typu I do podawania śródskórnego,dzięki któremu możemy zahamować proces starzenia się poprzez utrzymywanie prawidłowego poziomu kolagenu.
Ludzki organizm ma zdolność do syntetyzowania kolagenu,niestety wraz z upływem czasu proces syntezy ulega degradacji. Pierwsze zmiany polegające na stopniowym zaniku kolagenu pojawiają się już po 25 roku życiu. Najszybciej zauważalnym objawem niedoboru kolagenu jest utrata jędrności, elastyczności i gęstości skóry. Preparaty w którego skład wchodzi kolagen, stały się bardzo popularne w medycynie estetycznej. Heterologiczny kolagen,dzięki swojej wyjątkowej bioaktywności zwiększa liczbę fibroblastów,które odpowiadają za produkcję kolagenu. Przywraca skórze prawidłową strukturę, poprawiając jej elastyczność i gęstość. Najlepszym przeciwdziałaniem w walce z utratą kolagenu jest uzupełnianie jego niedoborów. Zdolność kolagenu do naprawy w uszkodzeniach skóry,zdrowego i młodzieńczego wyglądu są pożądane dla pacjentek. Preparaty można stosować do poprawy kondycji skóry twarzy, szyi, dekoltu, ale również bardzo dobrze działają na dłonie, blizny i rozstępy. Najpopularniejszym zabiegiem jest w tym przypadku mezoterapia igłowa, dzięki której iniekcyjnie wprowadzamy kolagen w skórę. Kolagen jest kluczowym czynnikiem,który warunkuje zdrowie naszej skóry,zachowanie jej elastyczności i jędrności.
Zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania. Przez 10 dni poprzedzających zabieg nie należy stosować leków,które zaburzają krzepnięcie krwi (np. aspiryna, polopiryna, acard, polocard).
Przed zabiegiem przeprowadzona zostanie konsultacja z lekarzem medycyny estetycznej, który szczegółowo omówi przebieg zabiegu oraz przeprowadzi wywiad z pacjentem. Dla zwiększenia komfortu pacjenta przed wykonaniem zabiegu zostaje nałożony krem znieczulający.
Pierwsze efekty widoczne są już po ok.7 dniach i narastają przez cały czas trwania terapii. Pełny efekt leczenia (napięcie, zagęszczenie, pogrubienie wiotkiej skóry, wypełnienie drobnych zmarszczek i ubytków skóry) uzyskujemy w czasie 4-6 tygodni od zakończenia terapii.