Fotostarzenie
Fotostarzenie
Czyli jak słońce niszczy naszą skórę?
Na skróty:
Ochrona przeciwsłoneczna jest niezwykle ważna dla naszej skóry, szczególnie jeśli dbamy o jej wygląd. Słońce jest odpowiedzialne za około 80 % starzenia się skóry twarzy, co za tym idzie, gdybyśmy w ogóle nie wychodzili na słońce, to po 50 roku życia wyglądalibyśmy o wiele, wiele lat młodziej. Oczywiście jest to niemożliwe, słońce jest bardzo ważne dla życia i samopoczucia człowieka, dlatego najważniejszy jest zdrowy rozsądek i odpowiednia ochrona skóry, by nie dać się oznakom przedwczesnego starzenia.
Słońce to najistotniejszy czynnik zewnątrzpochodny (czyli niezależny od genów), który wpływa bezpośrednio na przyspieszone starzenie skóry. Kiedy w wyniku uszkodzeń skóry spowodowanych działaniem promieniowania ultrafioletowego dochodzi do przedwczesnego starzenia, proces ten nazywamy fotostarzeniem. Promieniowanie ultrafioletowe (UVC, UVB, UVA) wpływa na poszczególne warstwy skóry.
Promieniowanie UVC w normalnych warunkach nie dociera do powierzchni Ziemi. Promienie UVA docierają do głębszych warstw skóry. Ich działanie osłabia włókna kolagenu i elastyny, powodując oznaki FOTOSTARZENIA. Docierając do skóry właściwej niszą komórki skóry, wywołując określone efekty w postaci licznych zmarszczek, wiotkości i przebarwień. Promieniowanie UVA działa na nas przez cały rok, niezależnie od nasłonecznienia czy pory roku, przenika przez szyby i ubrania. Po wpływem promieniowania UVA obserwujemy zaawansowane uszkodzenie skóry właściwej (uszkodzenia DNA komórek skóry), co powoduje znaczne przyspieszenie procesów starzenia skóry.
Promienie UVB mają krótszą długość fali i docierają do wierzchnich warstw skóry. Są szczególnie agresywne w letnie dni w godzinach popołudniowych. Powodują oparzenia, uszkodzenie skóry i przyczyniają się do kancerogenezy. Promieniowanie UVB powoduje, że się opalamy, przenika przez wodę, ale jest filtrowane przez chmury i szyby okienne. Promieniowanie UVB wywołuje rumień na twarzy, oparzenia i daje opaleniznę. Działanie promieni słonecznych powoduje poważne i trwałe uszkodzenia skóry.
Kluczową rolę w walce z fotostarzeniem skóry odgrywa fotoprotekcja. Najważniejszym elementem tej profilaktyki są filtry przeciwsłoneczne. Właściwie stosowane chronią skórę przed wpływem promieniowania słonecznego UVA i UVB.
Filtry zazwyczaj wybieramy kierując się tzw. wskaźnikiem ochrony SPF (sun protective factor). Określa on jak długo bezpiecznie możemy przebywać na słońcu po zastosowaniu danego preparatu. Bezpiecznie oznacza do pojawienia się na skórze rumienia. Bez nałożenia kremu z filtrem nasza skóra może przebywać na słońcu bez ochrony przez około 10 minut, po tym czasie następuje rumień. Przy stosowaniu filtrów czas ten wydłużamy o wartość SPF, np. w warunkach laboratoryjnych stosując SPF 30 nasza skóra chroniona jest przez 5h, przy SPF 50 przez około 8h. Oczywiście są to dane laboratoryjne, a w życiu codziennym czas ten ulega znacznemu skróceniu poprzez kąpiele, wycieranie się ręcznikiem itp. Dla uzyskania maksymalnej ochrony należy dokładać filtr co 2-3h.
Bardzo ważne jest, abyśmy wybierali preparaty o wartości nie mniejszej niż SPF 30 i nie większej niż SPF 50. Kremy o wartości SPF 50 chronią do 98 % , jest to zdecydowanie najlepszy wybór do stosowania na skórę twarzy. Kolejną bardzo ważną cechą na którą musimy zwrócić uwagę przy wyborze kremów z filtrem jest ochrona zarówno przed promieniowaniem UVB jaki i UVA.
Istnieje prosta zasada – kremy z filtrem nakładamy na długość dwóch palców (wskazujący i środkowy), konieczna jest reaplikacja co 2-3 godziny. Niestety krem z filtrem stosowany nieprawidłowo lub w zbyt małej ilości nie chroni przed uszkodzeniem słonecznym skóry. Uszkodzenia komórek spowodowane wpływem promieniowania słonecznego są trwałe. Proces degradacji skóry nie następuje natychmiast, skutki fotostarzenia widoczne są stopniowo i pojawiają się z biegiem lat.
Sprawdź nasze pozostałe artykuły:
Polecane posty