Rola i działanie kwasu hialuronowego w medycynie estetycznej i kosmetologii

Rola i działanie kwasu hialuronowego w medycynie estetycznej i kosmetologii

Do czego służy i jak go stosować?

działanie kwasu hialuronowego

Współczesna medycyna estetyczna odwraca trend ,,więcej” oznacza ,,lepiej”. Nienaturalne, wręcz przerysowane efekty medycyny estetycznej powodują, że się jej boimy, ale holistyczna i profesjonalna medycyna estetyczna przynosi zupełnie inny rezultat niż nasze wyobrażenia. Podkreśla urodę, odświeża skórę i dodaje blasku, a nie ma na celu tworzenia karykaturalnego wyglądu pacjenta.

Dlaczego kwas hialuronowy?

W medycynie estetycznej kwas hialuronowy to najpowszechniejsza i najczęściej stosowana substancja. Potocznie nazywany jest wypełniaczami (fillers) i dzięki niemu od 20 lat można w sposób niechirurgiczny niwelować zmarszczki, poprawiać urodę i dbać o swoją skórę. Jest także bardzo ważnym składnikiem produktów kosmetycznych stosowanych do codziennej pielęgnacji skóry.

Odmłodzenie twarzy polega na przywróceniu jej ,,młodych proporcji”, poprzez poprawę jakości skóry i kształtu twarzy. Z biegiem czasu dochodzi do odwrócenia trójkąta młodości i tu z pomocą przychodzi zastosowanie kwasu hialuronowego przez doświadczonego lekarza. Zwiększenie objętości w miejscach gdzie pojawiają się ubytki tkankowe odgrywa kluczową role w w przeciwdziałaniu zmianom zanikowym związanym z wiekiem. Kwas hialuronowy stosuje się także w celu modelowania twarzy np. powiększania ust, korekty nosa, modelowania brody itd. Dlatego właśnie od wielu lat, niezmiennie, w medycynie estetycznej kluczową rolę pełni kwas hialuronowy.

Jakie jest zastosowanie kwasu hialuronowego w medycynie estetycznej? Rodzaje kwasu hialuronowego

Nieusieciowany kwas hialuronowy naturalnie występuje w naszym organizmie. Jest polisacharydem i ma taką samą budowę chemiczną u człowieka jak u innych kręgowców czy bakterii. Rodzaje kwasu hialuronowego stosowane w medycynie estetycznej są różne i mają wielostronne zastosowanie. Kwas hialuronowy jest niezbędny, aby nasza skóra utrzymała nawilżenie, jędrność i elastyczność. W skutek działania czynników zewnętrznych oraz w wyniku naturalnego procesu starzenia, poziom kwasu hialuronowego zmniejsza się stopniowo każdego dnia. Zadaniem lekarza jest przywrócenie naturalnego poziomu kwasu hialuronowego, co zniweluje widoczne oznaki starzenia się skóry.

Preparaty kwasu hialuronowego wykorzystywane w medycynie estetycznej różnią się od siebie właściwościami strukturalnymi, np. wielkością cząsteczek, sieciowaniem, zawartością wolnego kwasu hialuronowego. Różnice dotyczą także gęstości preparatu i jego trwałości. Dzięki temu specjalista może wybrać idealny preparat dla określonego problemu. Najbardziej płynną (najrzadszą) postać kwasu hialuronowego wykorzystuje się do mezoterapii igłowej w celu nawilżenia zewnętrznych warstw skóry, kwasy średniej gęstości stosujemy do wypełniania zmarszczek, bruzd czy modelowania ust, a preparaty gęste wykorzystywane są do wolumetrii twarzy, której celem jest modelowanie twarzy poprzez dodanie objętości tkankom.

Zabieg z użyciem kwasu hialuronowego (wypełniacza) polega na podaniu konkretnej substancji w odpowiednie miejsce z zachowaniem szczególnej ostrożności i precyzji. Bardzo ważne jest wykształcenie i doświadczenie lekarza. W holistycznej medycynie estetycznej nie ograniczamy się do ostrzyknięcia zmarszczek kwasem hialuronowym w jednym miejscu. Ludzkie ciało to niesamowita, bardzo skomplikowana maszyna, gdzie wszystko jest ze sobą ściśle połączone. Musimy patrzeć na twarz holistycznie, łączyć ze sobą pracę poszczególnych mięśni, więzadeł i skóry. To działanie kompleksowe, dzięki czemu efekty są widoczne i naturalne. Lekarz analizuje proporcje twarzy, jej kształt i mimikę, szuka przyczyn powstałych zmian, a następnie proponuje holistyczne leczenie skóry. Zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego to zabiegi niechirurgiczne, wykonywane w gabinecie lekarskim, dające szybkie efekty przy minimalnej rekonwalescencji.

zastosowanie kwasu hialuronowego

Jakie są właściwości kwasu hialuronowego? Dlaczego jest powszechnie stosowany?

Po pierwsze wykorzystanie kwasu hialuronowego w medycynie estetycznej daje szerokie możliwości odbudowy i regeneracji skóry. Kwas hialuronowy jest biokompatybilny z naszym (ludzkim) organizmem. Naturalnie występuje w organizmie więc potrafi prawidłowo w nim funkcjonować. Nie jest toksyczny i nie wpływa na układ immunologiczny. Po wprowadzeniu do tkanki podlega rozpadowi w określonym czasie (biodegradacja). Kwas hialuronowy zapewnia utrzymanie wody w tkankach, jest silnie higroskopijny (wiąże wodę), dzięki czemu nie tylko tymczasowo kompensuje utratę objętości, ale także korzystnie wpływa na tkanki silnie je nawilżając. Wypełniacze długotrwale stymulują produkcję kolagenu.

Skutki uboczne kwasu hialuronowego stosowanego w medycynie estetycznej

Nawet po prawidłowo wykonanym zabiegu może dojść do sytuacji niepożądanych. Objawy przejściowe jak rumień, bolesność tkanki, siniaki, utrzymują się przez kilka dni i jest to zjawisko nie wymagające pomocy medycznej. Najgorszym z możliwych powikłań jest martwica skóry czyli powikłanie naczyniowe. W takim wypadku, szybkie działanie doświadczonego lekarza jest kluczowe. Komplikacje te można korygować za pomocą hialuronidazy, dlatego ważne jest by zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego wykonywać w placówkach medycznych.

Działanie kwasu hialuronowego na skórę w codziennej, domowej pielęgnacji skóry

Optymalna ilość kwasu hialuronowego odpowiada za prawidłowy poziom nawilżenia skóry, dlatego w kosmetologii kwas hialuronowy jest jednym z najpopularniejszych oraz najbardziej potrzebnych składników aktywnych.  Kwas hialuronowy w kosmetyce może być wykorzystywany dwojako jako samodzielny produkt nakładany na skórę lub jako jeden ze składników formuły kosmetycznej, np. kremu lub serum. Stężenia kwasów hialuronowych dostępnych na rynku są różne, ale każda forma wpłynie korzystnie na jakość skóry.

W codziennej pielęgnacji kwas hialuronowy jest odpowiedzialny między innymi za zwiększanie przyswajania składników aktywnych w głębszych warstwach skóry, działa kojąco i regenerująco, zwiększa odporność skóry na czynniki zewnętrzne, dzięki zdolnościom wiązania wody stanowi bazę dla utrzymania nawilżania, poprawia elastyczność, wzmacnia barierę ochronną skóry.Kosmetyki z dodatkiem kwasu hialuronowego to produkty uniwersalne, odpowiednie dla skóry w każdy wieku. Wpływ kwasu hialuronowego na wygląd naszej skóry jest ogromny, dlatego wraz z upływem czasu, kiedy pojawia się w naszym organizmie jego deficyt warto pomyśleć o dostarczaniu tkankom tego czego potrzebują z zewnątrz.