Okolica oka – trudny obszar w medycynie estetycznej. Jakie zabiegi są warte uwagi?

Okolica oka – trudny obszar w medycynie estetycznej. Jakie zabiegi są warte uwagi?

Dlaczego okolica oka, w medycynie estetycznej, uznawana jest za trudny obszar zabiegowy?

Oczy to trudny obszar do odmładzania, głównie przez swoją anatomiczną specyfikę. Okolica oka jest mocno unaczyniona, słabo umięśniona i ma bardzo cienką skórę. Szybko pojawiają się cienie pod oczami, pierwsze zmarszczki, czy zagłębienia wynikające z zaniku tkanki tłuszczowej. Jest to także miejsce o utrudnionym przebiegu krwi i limfy, stąd częsty problem z obrzękami pod oczami. Szacuje się, że grubość naskórka i skóry właściwej twarzy wynosi ok 1,5 mm. Skóra wokół oczu jest najcieńsza, a jej grubość waha się w okolicach 0,5 mm.

Wygląd okolicy oczu ma duży wpływ na postrzeganie ogólnego wyglądu twarzy. To na oczach najczęściej skupiamy nasz wzrok podczas kontaktu z drugą osobą. Obszar wokół oczu jest szczególnie podatny na procesy starzenia się, dlatego pierwsze objawy upływu czasu widoczne są właśnie wokół oczu. Wynika to przede wszystkim z nieustannej pracy mięśnia okrężnego oka, spowodowanej rozbudowaną mimiką twarzy. Delikatna skóra traci swoją jędrność, pojawiają się pierwsze zmarszczki mimiczne tzw. kurze łapki. Bardzo często zauważamy worki i cienie wokół oczu, a z biegiem czasu opadają nam powieki. Nasze spojrzenie wydaje się smutne i traci młodzieńczy blask.

Jakie zabiegi odmładzające warto zastosować na skórę okolicy oka?

Przede wszystkim należy zaufać specjaliście. Nie wszystkie zabiegi na skórę okolicy oka będą dobre dla każdego. Celem zabiegów jest poprawa wyglądu oczu, a nie ich pogorszenie, dlatego zabieg trzeba bardzo dobrze dopasować do anatomicznych cech i możliwości pacjenta.

Bardzo ważna jest też systematyczność wykonywania tego typu zabiegów oraz czas, w którym zaczniemy je wykonywać. Im szybciej zastosujemy prewencyjne zabiegi pod oczy tym dłużej stan skóry wokół oczu będzie w doskonałej formie.

6 skutecznych zabiegów na okolicę oczu!

Toksyna botulinowa – sposób na kurze łapki.

Toksyna botulinowa tymczasowo blokuje pracę mięśni mimicznych. Działa dokładnie na ten mięsień, w który została podana. Dzięki temu zabiegowi możemy skutecznie usunąć zmarszczki wokół oczu tzw. kurze łapki. Zabieg ten pozwala znacznie odmłodzić twarz i spowolnić starzenie się skóry wokół oczu.

Kwas hialuronowy – wypełnienie doliny łez.

Wypełnianie doliny łez to zabieg polegający na podaniu kwasu hialuronowego w okolicę pod okiem. Dolina łez to charakterystyczne zagłębienie, przebiegające od wewnętrznego kącika oka w stronę policzka. Kiedy jest mocno widoczna, sprawia wrażenie, że wyglądamy na zmęczonych. Zabieg wypełniania doliny łez może przynieść wspaniałe rezultaty, jednak jest to zabieg trudny, wymagający wiedzy i umiejętności, ponieważ źle podany kwas hialuronowy może przynieść niepożądany efekt. Zabieg powinien być wykonywany tylko przez lekarzy.

Stymulatory tkankowe – ujędrnianie skóry wokół oczu.

Zadaniem stymulatorów tkankowych jest stymulowanie naszych własnych komórek skóry do produkcji kolagenu i elastyny, dzięki czemu skóra staje się bardziej gęsta i jędrna. Obecnie na rynku medycyny estetycznej istnieje szereg preparatów biostymulujących, które różnią się od siebie składem, mechanizmem działania i efektami. Aby osiągnąć oczekiwane rezultaty ekspert powinien dopasować bezpieczny preparat do skóry i potrzeb pacjenta. Efektem wykonania tego rodzaju zabiegu jest przywrócenie młodzieńczego wygląd w naturalny i stopniowy sposób, pobudzając nasze własne komórki do pracy.

Plastyka powiek – sposób na opadające powieki i worki pod oczami.

Blepharoplastyka to najskuteczniejsza metoda na opadające powieki. W przypadku opadających powiek tradycyjne zabiegi medycyny estetycznej nie są wystarczające. O ile możemy poprawić jędrność skóry wokół oczu tak nie zniwelujemy nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej na powiekach bez udziału skalpela. Opadające powieki znacznie dodają nam lat, a nawet utrudniają widzenie. Blepharoplastyka to chirurgiczna plastyka powiek polegająca na usunięciu nadmiaru tłuszczu i skóry z powiek górnych lub dolnych. Zabieg dedykowany jest dla wszystkich, którzy chcą poprawić wygląd okolic oczu, pozbyć się zmęczonego spojrzenia czy poprawić pole widzenia. Plastyka powiek górnych lub dolnych to zabieg niezwykle odmładzający centralną część naszej twarzy.

Mezoterapia igłowa – odświeżenie i wzmocnienie skóry wokół oczu.

Mikronakłucia okolic oczu to bardzo popularny zabieg odświeżający spojrzenie. Istnieje duży wybór preparatów przeznaczonych specjalnie na ten obszar twarzy, a ich głównym zadaniem jest rewitalizacja skóry wokół oczu, delikatna redukcja zmarszczek, pogrubienie i nawilżenie skóry. Mezoterapia igłowa okolic oka musi być wykonywana w serii minimum 3 zabiegów, aby osiągnąć widoczne rezultaty. Jest to też bardzo dobry zabieg prewencyjny, na który warto się zdecydować za nim zauważymy wyraźnie oznaki starzenia się skóry. Preparaty z kwasem hialuronowym umożliwiają nawilżenie okolic oczu, osocze bogatopłytkowe wpływa m.in na ujędrnienie skóry, a koktajle witaminowe zmniejszają widoczność cieni pod oczami.

Endermolift – poprawa wyglądu skóry, drenaż okolicy oczu.

Endermolift to bardzo przyjemny zabieg polegający na formie masażu wykonanego urządzeniem do endermologii. Naturalna metoda stymulacji skóry, dzięki której poprawia się jej zagęszczenie i elastyczność. Masaż usprawnia także cyrkulację limfatyczną, zmniejszając powstające obrzęki pod oczami. Bezbolesna i relaksująca metoda poprawy jakości naszej skóry wymaga wykonania serii zabiegów (np. seria 10 zabiegów, 2 x w tygodniu.)

Pielęgnacja domowa skóry wokół oczu.

Pielęgnacja domowa okolicy oka wymaga szczególnego traktowania. Skóra jest delikatna i bardziej wiotka, posiada znikomą ilość tkanki tłuszczowej, jest bardziej wrażliwa, odwodniona i skłonna do alergii. Kremy i serum na okolice oczu przechodzą zazwyczaj bardziej restrykcyjne badania, zawierają także mniejsze stężenia składników aktywnych niż preparaty dedykowane na twarz. Pamiętajmy, że produkty pod oczy nakładamy jako pierwsze, przed dalszą pielęgnacją skóry twarzy.